19 edycja

Kwietniowe spotkanie z serii Konfrontator oraz Kino Konfrontacji

Drugie spotkanie w ramach Konfrontatora, zatytułowane Kościół & LGBTQ, dotyczyć będzie konfliktu tożsamości seksualnej i katolicyzmu. Będziemy rozmawiać o społeczności wykluczonej z publicznego dyskursu, „mniejszości w mniejszości”, marginalizowanej i pomijanej przez obie strony dyskusji.

O sytuacji osób nieheteronormatywnych w Kościele katolickim dyskutować będą:

- Remco F.M. Babijn, holenderski teolog, w przeszłości pracował przez dziesięć lat w katolickiej diecezji Breda (Holandia) jako osoba świecka, diakon i kapłan. W Bredzie pełnił przez wiele lat funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży. Obecnie pracuje jako nauczyciel religii w Antwerpii (Belgia).
ks. dr hab. Alfred Wierzbicki, prof. KUL, teolog, filozof i poeta. Dyrektor Instytutu Jana Pawła II w Lublinie, profesor etyki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II (Polska).
– Artur Barbara Kapturkiewicz, lekarz medycyny, współzałożyciel i uczestnik Grupy Polskich Chrześcijan LGBTQ Wiara i Tęcza. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Rozmowę poprowadzi dr Jan P. Gałkowski – socjolog i etyk z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego (Polska).

Osoby nieheteronormatywne znajdują się na marginesie życia Kościoła katolickiego w Polsce. Spotykają się często z niechęcią – zarówno ze strony hierarchii kościelnej, duszpasterzy, jak i nawet własnych rodzin. Jeden z wpływowych biskupów mówił na antenie publicznego radia, że „na nudności bierze” gdy słucha o związkach partnerskich osób homoseksualnych, a kapłan i profesor katolickiej uczelni zauważył w Sejmie, że „stosunek homoseksualny można porównać do tłoka w silniku, który zamiast w silniku porusza się w rurze wydechowej”. Nieliczni polscy duszpasterze osób LGBTQ, choć działają za zgodą swoich przełożonych, pracują nie ujawniając publicznie charakteru swojej posługi. Jednocześnie oficjalnie Kościół zapewnia o trosce o godność osób nieheternormatywnych, oddzielaniu grzechu od grzesznika i sprzeciwie wobec „niesłusznej” dyskryminacji. Tożsamość katolików LGBTQ wydaje się być naznaczona wewnętrzną sprzecznością. Próbują oni żyć wiarą i wartościami ewangelicznymi, jednocześnie nie rezygnując ze swojej tożsamości. Spotykają się z niezrozumieniem zarówno ze strony Kościoła jak i laicko nastawionych środowisk LGBTQ. Czy można być jednocześnie gejem, lesbijką, osobą transpłciową i dobrym katolikiem? Czy współczesna teologia wskazuje jakie powołanie jest udziałem osób LGBTQ? Czy setki tysięcy nieheteronormatywnych Polaków katolików może oczekiwać na życzliwość i odpowiedzialną opiekę duszpasterską?

Spotkanie odbędzie się 12 kwietnia (sobota) o godzinie 12.00 w Sali Kinowej Centrum Kultury w Lublinie. Całość spotkania będzie tłumaczona na język angielski.

Współorganizatorem spotkania jest rzeszowski oddział Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego.

konfrontatorZnakCZ         ptklogorze

Tego samego dnia zapraszamy również na film “W imię” w reżyserii M. Szumowskiej. Projekcja wznawiająca cykl Kino Konfrontacji odbędzie się o godzinie 19.30, także w Sali Kinowej. Film z napisami w języku angielskim.

Wstęp na spotkanie jest wolny, bilety na film w cenie 2 zł będą dostępne w Kasie Centrum Kultury, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 19.00 oraz na godzinę przed każdym wydarzeniem.