19 edycja

Podsumowanie Festiwalu

19. edycja Konfrontacji objęła w 12 dni ponad 40 wydarzeń: spektakli, czytań, koncertów, filmów, debat, spotkań wokół książek, wystaw, dyskusji z artystami.

Do Lublina przyjechały kolektywy teatralne z Niemiec i Wielkiej Brytanii (She She Pop, Gob Squad), USA (Pig Iron) i Belgii (Grupa Berlin). Widzowie oglądali spektakle najnowszego teatru i tańca z Rumunii: “Paralell”, “Quartet for a Microphone”, “Typografic Majuscul”, nowy epizod “Romanian Dance History” oraz koncert Vlaicu Golcea. W pierwszych dniach festiwalu znakomity rumuński artysta wizualny, Dan Perjovschi, pokrył rysunkami szklane powierzchnie Centrum Kultury. Christophe Meierhans w prowokującym spektaklu “Some Use of Your Broken Clay Pots” wywrócił do góry nogami myślenie o demokracji a Janek Turkowski w “Margarete” (uznawanej przez wielu widzów za odkrycie Festiwalu) przywrócił wiarę w możliwość prowadzenia opowieści. Spektakle “Caryca Katarzyna” Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina oraz “Paralell” kolektywu Ground Floor brawurowo łamały stereotypy dotyczące płci biologicznej i kulturowej. Po raz pierwszy w Lublinie gościliśmy drag queen show: Martha Graham Cracker Cabaret z Philadelphii, która uwiodła widzów bez reszty. W cyklu czytań nowych tekstów dramatycznych pojawił się m.in. znakomity tekst dokumentalny Pawła Jurowa: “Donbas, powstań! Baśń o Noworosji”.

Codziennie widzowie Konfrontacji mogli wybierać seans filmowy – w nowej sali kinowej Centrum Kultury prezentowaliśmy program filmów dialogujący z programem Festiwalu i dopełniający tematy zarysowane przez spektakle teatralne i debaty.

Rozpoczęliśmy współpracę z trzema wydawnictwami: Karakter, Czarne i Le Monde Diplomatique, z którymi już planujemy już kolejne wspólne projekty.

Festiwalowi towarzyszył pierwszy w Polsce projekt Festival Campus: 32 studentów z Poznania, Krakowa i Lublina było gośćmi festiwalu, uczestnicząc we wszystkich wydarzeniach Konfrontacji oraz w zorganizowanych specjalnie dla Campusu seminariach, prowadzonych przez dr Annę R. Burzyńską (UJ), dr Tomasza Kowalskiego (UAM) oraz dr Jarosława Cymermana i dr Grzegorza

Kondrasiuka (UMCS).

W ramach Konfrontacji uruchomiliśmy także po raz pierwszy w Centrum Kultury POCEKALNIĘ,

gdzie wspólnie z Klanzą stworzyliśmy przestrzeń zabawy i opieki dla najmłodszych widzów – podczas gdy ich rodzice brali udział w wydarzeniach festiwalowych.

Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem festiwalu było jednak spotkanie z lubelską publicznością: mądrą, surową, wrażliwą, krytyczną, otwartą, uważną, z fantastycznym poczuciem humoru. Inne miasta mogą Lublinowi tylko zazdrościć.

Dziękujemy Widzom za cierpliwość, zaufanie; za Wasz czas i obecność.

Do zobaczenia za rok,

Zespół Konfrontacji