19 edycja

“W imię” Małgorzaty Szumowskiej w Kinie Konfrontacji

Jak już informowaliśmy w kwietniu powróci cykl na stałe związany z naszym Festiwalem – Kino Konfrontacji, w ramach którego prezentujemy widzom ambitne produkcje polskie i zagraniczne.

W ramach pierwszej odsłony zapraszamy na obraz Małgorzaty Szumowskiej “W imię”, ze świetnymi kreacjami Andrzeja Chyry, Mai Ostaszewskiej i Mateusza Kościukiewicza.

Gdzieś na dalekiej prowincji ksiądz Adam obejmuje nową parafię. Przeniesiony z dużego miasta wyraźnie odróżnia się od lokalnych mieszkańców. Nosi markowe ciuchy, używa nowoczesnego sprzętu. Zwraca na siebie uwagę także stanem umysłu, pięknie głoszonymi z ambony kazaniami. Przy kościele organizuje ośrodek dla młodych chłopców społecznie niedostosowanych. Swoją energią, charyzmą i otwartością bardzo szybko przekonuje do siebie ludzi. Przyjaźń z miejscowym outsiderem zmusza kapłana do zmierzenia się z własnymi problemami, przed którymi kiedyś uciekł w stan duchowny. Subtelnie naszpikowany symbolami, niedopowiedzeniami, poetyckimi scenami obraz, nie jest opowieścią o księdzu-geju i molestowaniu ministrantów, prawdziwym tematem jest tu człowieczeństwo i jego natura, która latami tłamszona w końcu musi dać o sobie znać. Film Szumowskiej oprócz wysublimowanego przedstawienia kontrowersyjnego tematu zachwyca od strony wizualnej – doskonałe zdjęcia wzmocnione są tu skrupulatnym i przemyślanym montażem, który pozostawia widzom przestrzeń do myślenia. Całość stanowi bardzo mocny i odważny komentarz do współczesnej kondycji Kościoła.

„ (…) „W imię… (…) odrywa się od rzeczywistości, przekracza ją, odsłania rewers samotności i rozpaczy, daje przedsmak własnej „religii kina”. Tego mi właśnie brak w dzisiejszym polskim kinie pławiącym się w dosłowności. (…) [Szumowska] w swoich filmach przepracowuje kompleks społecznika. Pokazuje ludzi, którzy chcą naprawić, uleczyć świat, ale okazuje się, że sami stają się jego częścią i że życie bierze ich w obroty”.
Tadeusz Sobolewski „W poszukiwaniu Bożego ciała”, Gazeta Wyborcza, nr 220, 20.09.2013, s. 27

reżyseria: Małgorzata Szumowska
obsada: Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Mateusz Kościukiewicz
dramat / Polska / 2013 / 96 min

12.04 / sobota / godz. 19.30
Sala kinowa / Centrum Kultury w Lublinie / bilet: 2 zł

Film z angielskimi napisami.

Pod tym linkiem możecie obejrzeć zapowiedź filmu.


W_IMIĘ_FOTOSY (1) W_IMIĘ_FOTOSY (2)