19 edycja

Wtorek po świętach

Cykl: Kino rumuńskie

Intymna historia małżeństwa, studium jego bolesnego rozpadu. Paul i Adriana są razem od 10 lat. Mają córkę, samochód, apartament i wiodą nudne życie. Paul zdradza żonę, co okazuje się dla niego zmysłowym orzeźwieniem. Przykładny mąż i dobry ojciec żywi infantylne przekonanie, że znalazł kobietę, dzięki której odzyska utraconą młodość. Moralne dylematy Paula pogłębiane są przez kolejne kłamstwa, jakie serwuje otoczeniu. Kocha obie kobiety. Wie, że o zdradzie musi powiedzieć żonie, bo to nie tylko jednorazowy tzw. skok w bok ale miłość na zawsze. Nie wie czy da radę to zrobić, czy będzie miał na tyle siły. Ten film absolutnie nie mówi o winie. Jest to film o sztuce wyboru, tak przecież trudnej do opanowania. Główny bohater podejmuje wybór i ponosi w pełni jego konsekwencje. Decyzja o ewentualnym przyznaniu się do zdrady odegra kluczową rolę w życiu bohatera i historii tego małżeństwa.

Jeden z najlepszych filmów rumuńskich zeszłej dekady, porażająca realizmem prosta historia o miłości i zdradzie, która urasta do rangi thrillera. Radu Muntean tworzy atmosferę tak nasyconą emocjami, że sama tylko scena przypadkowego spotkania całej trójki w gabinecie dentystycznym sprawia, że widz siedzi na krawędzi fotela.

Film nominowany do Nagrody Jury Konkursu na Film z Najlepszym Scenariuszem (udział w konkursie głównym Alexandru Baciu, Radu Muntean, Răzvan Rădulescu).

Przed projekcją dodatkowo projekcja filmu krótkometrażowego “Wycieczka do miasta”, reż. Corneliu Porumboiu.

 


reż. Radu Muntean
dramat / Rumunia / 2010
występują: Mimi Brănescu, Dragoş Bucur, Dana Dembinski Medeleanu, Mirela Oprişor, Sasa Paul-Szel, Maria Popistasu, Victor Rebengiuc
Bilety do nabycia w Kasie Centrum Kultury w Lublinie
kasa czynna: pon.-pt. w godz. 10.00-19.00 oraz na godzinę przed wydarzeniem
tel.: 81 466 61 40
e-mail: kasa@ck.lublin.pl
Kasa udziela informacji na temat zakupu e-biletów.